117
Як ховати померлих через коронавірус мусульман?
Який хукм при обмиванні та загортанні в кафан тіла людини, що померла через коронавірус, якщо існує побоювання, що інфекція може перейти на того, хто обмиває покійника?
Іменем Аллага Милостивого, Милосердного. Уся хвала і вдячність Аллагові, мир і благословення Його посланцеві! Дякуємо Вам за виявлену довіру. Благаємо Аллага Всемогутнього осяяти наші серця для істини й дарувати нам благословення в цьому світі та в День Суду. Амін.
На питання відповідає шейх Алі аль-Карадаги — генеральний секретар Міжнародного союзу ісламських учених:
«Якщо все так, як ви кажете, то поховайте його як є, бо він — шагід.
Як сказано в правдивому хадисі від Абу Хурайри, посланець Аллага (хай благословить його Аллаг й вітає) сказав:
„Кого з-поміж вас ви вважаєте за шагідів?“ (Люди) відповіли: „Убитого на шляху Аллага“. Пророк (хай благословить його Аллаг й вітає) сказав: „У цьому разі шагідів у моїй громаді було б мало. Убитий на шляху Аллага — шагід; померлий на шляху Аллаха — шагід; померлий через недугу живота — шагід; померлий через чуму — шагід; потонув — шагід“. Цей хадис переказав Ібн Маджа (2804).
Ібн Акіль згадав: „Якщо нема води чи є страх, що після обмивання покійного тіло може розпастися, як у випадку зі згорілим, потонулим чи хворим на віспу, то покійному треба зробити таяммум. Але коли є можливість обмити хоч би частину тіла, слід її обмити, а на решту зробити таяммум. І зробити молитву відповідно до його стану. Але бажано таки обмити все тіло, хоч би просто лити воду, не торкаючись, бо мета обмивання покійного — чистота, а таяммум не дає цієї чистоти. Аллаг знає ліпше!“
Також імам Аль-Авзаї сказав: „Якщо ви впевнені що інфекція перейде на того, хто обмиває тіло, то поховайте його без обмивання й таяммуму“.
Щодо кремації, як це роблять у деяких країнах із тілами померлих через коронавірус, то Іслам суворо це забороняє. Але померлого треба поховати якнайшвидше та акуратно — щоб уникнути інфікування оточення та поширення хвороби.
Всевишній Аллах знає ліпше».