21 Травень 2020

219

Тема: 

Чи можна провести святкову молитву (Ід аль-Фітр) удома?

Питання: 

Чи можна провести святкову молитву (Ід аль-Фітр) удома?

Іменем Аллага, Милостивого й Милосердного!

Немає сумніву, що припинення діяльности мечетей та скасування релігійних заходів, зборів було правильним рішенням, що відповідає духові й цілям шаріату, спрямованим на збереження життя та здоров’я людини.

У країні відбувається послаблення карантинних заходів, але масові зібрання та повноцінна діяльність мечетей, на жаль, поки не дозволені, тому мусульманам слід знати положення про святкову молитву, якщо після 22 травня карантин буде продовжено.

Молитва Ід аль-Фітр — сунна-муаккада (бажана дія). Довід: пророк Мухаммад (мир йому і благословення) спонукав жінок та інші категорії вірних, що мають певні причини не йти до мечеті, відвідати святкову молитву.

Більшість (джумгур) учених — шафіїтський, ханбалітський, малікітський мазгаби — вважають, що той, хто не брав участи у святковій молитві в мечеті з імамом, може відправити її вдома з сім’єю. Наводять повідомлення від сподвижників, що, пропустивши святкову молитву, відправляли її вдома. Також від Анаса ібн Маліка (хай буде задоволений ним Аллаг) переказують, що, він, пропустивши святкову молитву в мечеті, правив її вдома з родиною.

За ханафітським мазгабом, неприпустимо правити святкову молитву вдома, а тільки в мечеті з імамом, бо факт зібрання мусульман на цю молитву — це умова правомочности, а також через те, що пророк Мухаммад (мир йому і благословення) ніколи не правив її вдома та закликав мусульман зібратися в мечеті. Підкріплює останню думку й той факт, що коли п’ятнична (джума) та святкова молитви припадають на один день, то джума, що є обов’язкова (фард), стає сунною через перше зібрання та хутбу на святкову ранкову молитву Ід аль-Фітр.

Український комітет з фатв і досліджень пристає на думку ханафітського мазгабу про нечинність святкової молитви вдома, поза мечеттю. А втім, якщо хтось підтримує думку більшости вчених інших мазгабів, то він повинен відправити цю молитву у себе вдома — без хутби, але додержуючи інших її положень.

Український центр з фатв і досліджень рекомендує всім мусульманам:

- дослухатися розпоряджень місцевої влади, пов’язаних із карантином, бо порядок і додержання його має стосунок до релігії;

- намагатися створити святкову атмосферу в колі сім’ї та родичів.

Також нагадуємо про своєчасну виплату закату аль-фітр у розмірі 100 грн за кожного члена сім’ї.

Український центр з фатв і досліджень