Імам Мухаммад Мамутов у рамках освітнього лекторію розповів про релігійну традицію кримських татар

30.08.2024

55

На початку серпня розпочався проєкт «Bilgi ve medeniyet — halqnıñ hazinesi. Знання та культура — скарбниця народу», де протягом місяця запрошені гості розповідали про історію та культуру кримських татар.

Заступника муфтія Духовного Управління мусульман України «Умма» Мухаммада Мамутова запросили з лекцією на тему «Релігійна традиція кримськотатарського народу: поєднання культурних, духовних практик і суспільних цінностей». Як представник кримськотатарського народу пан Мухаммад розповів про важливу роль ісламу для його народу та вплив цієї релігії на історії кримських татар:.

— Я розповів про основи ісламу — п’ять стовпів [релігії], що об’єднує мусульман цілого світу, а також про те, що іслам у кримськотатарського народу відрізняється, так би мовити, від того, що сповідують в інших мусульманських країнах.

Заступник муфтія також наголосив на важливості правильного розуміння віровчень різних релігій, щоб не виникало некоректних узагальнень через певні радикальні погляди та на підставі поширених стереотипів. 

Кримськотатарський народ має трагічні дати, події та періоди своєї історії. Один із таких періодів — радянська депортація. Геноцид, здійснений комуністичним режимом у 1944 році, мав на меті знищення духовної сутности народу, його матеріальної та нематеріальної культури. Проте навіть такі події не змогли знищити культурної спадщини. Під час самої депортації, сім’ям давали до 15 хвилин, щоб зібрати речі, й кожна родина брала найпотрібніше. Практично всі брали з собою Коран, читання якого було одним із джерел сили, стійкости та передання традиції наступним поколінням. 

— Це загальний приклад того, яку надзвичайно важливу роль відіграв іслам у формуванні кримськотатарського народу в минулому, приклад його впливу на мораль і традиційну культуру народу, — наголосив шейх Мухаммад.

Після лекції автор відповів на численні питання присутніх. 

Проєкт «Bilgi ve medeniyet — halqnıñ hazinesi. Знання та культура — скарбниця народу» підготовлений за підтримки Українського культурного фонду в межах конкурсної програми «Культура. Регіони». 

Запис лекції доступний на сторінці «Кримської родини».