Муфтій Мурат Сулейманов долучився до міжрелігійного діалогу щодо процесу деокупації та реінтеграції Криму

05.08.2024

35

1 серпня в Києві у приміщенні музею «Будинок митрополита» Представництво Президента України в Автономній Республіці Криму у співпраці з Державною службою України з етнополітики та свободи совісти провели важливу зустріч із представниками церков і релігійних організацій, експертного та неурядового сектору. 

Мета міжрелігійного діалогу — зрозуміти бачення процесів підготування деокупації Криму, визначити потреби, інструменти та кроки відновлення справедливости, реінтеграції, розвитку суспільної стійкости. Поточна ситуація вимагає посиленої роботи церков і релігійних організацій України з інформування, а також формування бачення та залучення нових сторін: релігійних, міжнародних, державних і громадських організацій.

Учасники зібрання обговорили основні виклики, що стоять перед релігійними установами у процесі деокупації та реінтеграції Криму. 

Муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» Мурат Сулейманов, запрошений на зустріч, зазначив, що такі заходи дуже важливі, проте вже пора переходити до більш практичної частини й залучати міжнародних партнерів, щоб вивести цю проблему на загальніший рівень:

— Ми говорили про те, що потрібно Криму після окупації та що маємо робити вже зараз. Тобто це такі кроки, ніби перші, але звичайно треба більше діяти вже, щось робити. Ми говорили, що треба активніше залучати міжнародних партнерів, брати досвід інших країн. Ми повинні розуміти, як реагувати на ці всі події, щоб була максимальна користь для людей. І також дуже важливо тримати зв’язок, бо люди трошечки забуваються. Як бачимо, можуть бути й репресії, тож важливо діяти ефективно — представникам різних релігій та всім разом. 

У вересні 2022 року Представництво Президента України в АР Крим спільно з низкою державних органів, громадських організацій та експертів, що опікуються питаннями реінтеграції тимчасово окупованих територій, розпочало розробку першочергових заходів для ефективної реінтеграції Криму після його звільнення. 

Стратегія деокупації та реінтеграції Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, затверджена Указом Президента України від 24 березня 2021 року № 117/2021, визначає базові кроки (див. нижче. — Ред.) — до них не належать питання безпеки, заходів з відновлення роботи сектору оборони та правоохоронного блоку, бо ці питання непублічні та перебувають у віданні Сил оборони. 

1. Відновлення української влади на півострові

Україна забезпечує поетапне відновлення публічної влади: від тимчасових державних органів — військових і військово-цивільних адміністрацій, — до державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, а також організацію та проведення виборів за міжнародними стандартами.

2. Документи та правочини

Україна здійснює документування громадян України, які втратили під час тимчасової окупації або не мали документів українського зразка, паспортами та/або свідоцтвами про народження, іншими документами. 

3. Правосуддя та відновлення справедливости

Україна забезпечує відновлення правосуддя на території Кримського півострова, притягнення до відповідальности винних у міжнародних злочинах та злочинах проти основ національної безпеки, зокрема громадян, які умисно сприяли окупації території України (наприклад, займали керівні посади в окупаційних органах влади, зрадили присягу, зокрема військовослужбовці, працівники правоохоронних та судових органів; керували чи сприяли в проведенні операцій із захоплення державних органів тощо). 

4. Відповідальність за злочини та обмеження щодо обіймання посад

Держава не має на меті притягнення до відповідальности громадян України лише за сам факт проживання на тимчасово окупованій території. Діяльність кожного вивчається індивідуально для ухвалення справедливих рішень. 

5. Повернення бізнесу

Відновлення Криму буде адаптовано до програми повоєнної відбудови України та включатиме енергетичну незалежність, розвиток малого та середнього підприємництва з дотриманням принципів GESI (Gender Equality and Social Inclusion), перелаштування виробничого сектору економіки за сучасними екологічними та кліматичними стандартами.

6. Відновлення туризму

Україна забезпечує належне транспортне сполучення Криму з усіма регіонами України та світом, зокрема через відновлення авіагалузі.

Візія відновлення туризму у Криму: цілорічний курорт, який тримається на малих і середніх підприємцях, що не просто здають «ліжко-місце», але відновлюють традиційні промисли, зберігають унікальну культуру, природу та історію півострова.

7. Інфраструктурні питання

Україна забезпечує оцінку стану інфраструктури, інвентаризацію державного та комунального майна, визначення завданих збитків та визначення подальшої долі будівель, зведених резидентами Російської Федерації або окупаційною владою. 

8. Гуманітарна реінтеграція

Україна забезпечує відновлення українського медіапростору, закладів культури та освіти, інститутів громадянського суспільства, а також вільний розвиток релігійних спільнот.