«Моліться у своїх домівках»: фатва про карантин і потребу його дотримання

12.03.2020

407

Українська Рада з фатв і досліджень винесла своє рішення щодо оголошеного Кабінетом Міністрів України карантину через загрозу поширення коронавірусу. Члени Ради, люди з шаріатською освітою, нагадують вірянам, що запровадження карантину — метод боротьби з поширенням інфекційних хвороб, що його практикував сам пророк Мухаммад (мир йому і благословення) та закликають українських мусульман уникати масових зібрань, зокрема на час джума-намазу. Рада звертає увагу на шаріатську дозволеність і навіть бажаність молитися у себе в домівках, а не в мечеті та наводить богословське обґрунтування. Члени Ради наголошують, що хворому — нехай і на банальну ГРВІ — не варто відвідувати людні місця до одужання, адже існує ризик заразити інших людей.

Публікуємо повний текст:

Ім’ям Аллага, Милостивого, Милосердного,

Заява Української ради з фатв і досліджень

У наші дні на Сході й Заході світ страждає на нову хворобу, що спала на людей. Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила це поширення коронавірусу COVID-19, що приносить смерті в багатьох країнах, пандемією. Багато держав світу закликають до запобіжних заходів для збереження людських життів.

Українська рада з фатв і досліджень, посилаючись на рекомендації Європейської ради з фатв і досліджень, дає свій шаріатський висновок щодо запобіжних заходів, які знижують ризик зараження цим вірусом і спиняють його поширення.

Просимо Всевишнього Аллага врятувати людство від цього вірусу й дати нам безпеку і впевненість!

По перше,
одним із пріоритетів Ісламу є збереження здоров’я людини
— з цією метою встановлено профілактичні засоби й методи лікування, що дозволяють зберегти здоров’я та запобігти хворобі.

Чистота в Ісламі — це не просто поклоніння та добрі діяння, але більше обов’язок, бо дійсність молитви зумовлена чистотою одягу, тіла та місця. До того ж чистота в Ісламі — це обмивання щонайменше п’ять разів на день частин тіла, що найбільше брудняться та піддаються впливу мікробів, а саме рук та обличчя.

По-друге,
Іслам дає нам профілактичні медичні настанови, щоб зберегти здорове суспільство.
Вчення Ісламу охоплює всі розділи профілактичної медицини, зокрема запобігання інфекційним захворюванням, серед іншого й карантин, ізолювання хворого, рекомендації не відвідувати країну (місце), де є вірус, і не покидати місця, де вже почалася епідемія; а ще використання медичної допомоги та ліків, вакцинація та профілактичне лікування.

Безліч аятів Священного Корану та хадисів Пророка (мир йому і благословення) указують на ці медичні розділи:

1. Від Абу Гурайри (хай буде вдоволений ним Аллаг) відомо, що посланець Аллага (мир йому і благословення) сказав:

«Не пускайте здорового до хворого» (Аль-Бухарі, Муслім).

2. Із сунни Пророка (хай благословить його Аллах і вітає!) — ізолювання хворого, себто карантин. З цього приводу Посланець (мир йому і благословення) сказав: 

«Тікай від прокаженого, як тікають від лева» (Аль-Бухарі, Муслім).

3. У боротьбі з епідемією Іслам запровадив важливе правило — у цьому напрямку й рухається медицина в наш час. Посланець Аллага (хай благословить його Аллах і вітає) сказав: 

«Якщо ви почули про чуму в якомусь краї, то не йдіть до цього краю. А як вона з’явилася там, де ви є, не виходьте звідти» (Аль-Бухарі).

Українська рада з фатв та досліджень закликає мусульман і всіх, хто ознайомився з цією заявою, вжити заходів обережности, рекомендованих Кабінетом Міністрів України, Міністерством охорони здоров’я України, медичними центрами та міжнародними організаціями охорони здоров’я.

Також Рада закликає імамів і відповідальних за мечеті бути уважними, зробити все, щоб не ширилося захворювання та водночас не поширювати інформації, що може налякати жителів і викликати паніку.

Через загрозу поширення коронавірусу COVID-19, з’явився наказ Кабінету Міністрів України про впровадження карантину на період від 12 березня до 3 квітня, заборону відвідування учнями/студентами навчальних закладів та проведення масових заходів за участю понад 200 осіб. Нагадуємо мусульманам, що Іслам не забороняє таких вимушених заходів. 

Нагадуємо мусульманам, що Іслам не забороняє впровадження таких вимушених заходів. Ісламські богослови назвали одну з поважних причин, з якої не проводять джума-намаз — це хвороба або страх за себе та свою сім’ю.

Всевишній Аллаг сказав:

«Тож бійтеся Аллага, наскільки зможете…» (Коран, 64:16);

«Аллаг бажає вам полегшення, а не утруднення» (Коран, 2:185);

«…не зробив у релігії жодних труднощів» (Коран, 22:78).

Також мусульманські вчені дозволили пропускати п’ятничну молитву та інші колективні молитви в мечеті через сильний дощ, холодний вітер або сніг, що ускладнюють відвідування мечеті. Доводить це хадис, наведений Аль-Бухарі (901) та Муслімом (699), про те, як Ібн Аббас (хай буде вдоволений ним Аллаг) одного дощового дня сказав муедзинові:

«„Як скажеш слова „Ашгаду анна Мухаммадан расулю ллаг“, не кажи: „Хая аля с-саля“ («спішіть на молитву“), а скажи: „Саллю фі буютікум“ („відправте молитву у себе вдома“)“. А коли йому здалося, що люди не схвалюють його вчинку, він сказав: „І так робив той, хто був ліпший за мене (тобто Пророк Мухаммад)! Справді, п’ятнична молитва обов’язкова, але я не хотів вас обтяжувати, бо ви б мусили йти по болоту й сльоті“».

Отже, якщо існує серйозний ризик захворіти чи поширити хворобу, то, як зазначили мусульманські правознавці, не треба відвідувати мечеть або інші громадські місця. Також людині, що захворіла, не можна відвідувати мечеть та інші громадські місця, щоб запобігти інфікуванню інших осіб.

Просимо Всевишнього Аллага захистити Україну від хвороби та молимось за якнайшвидше зцілення всіх хворих в усьому світі! Амін.

І слава Аллагу, Господу світів!

والحمد لله رب العلمين

Українська Рада з фатв і досліджень 

11 березня 2020 р.