Муфтій Мурат Сулейманов посмертно нагородив Ігоря Козловського орденом «Аль-Фіда»

19.02.2024

9

Духовне управління мусульман України «Умма» взяло участь в організації наукової конференції «Ігор Козловський — науковець нового типу». Подія відбулася 16 лютого в Києві та була присвячена 70-річчю від дня народження відомого українського науковця.

Ігор Козловський, відомий український учений-релігієзнавець, пережив полон у сепаратистів так званої ДНР, знущання та катування за свою проукраїнську позицію. У ніч з 5 на 6 вересня 2023 року він помер унаслідок серцевого нападу.  

Ігор Козловський зробив вагомий внесок у розвиток ісламознавства в Україні. Багато років він був учасником численних заходів, присвячених дослідженню ісламу в Україні, міжконфесійному діалогу, ісламському просвітництву тощо. Активно співпрацював з різними ісламськими українськими організаціями, зокрема з ДУМУ «Умма» та Конгресом мусульман України, був одним із засновників Українського центру ісламознавчих досліджень.

Після звільнення з полону 2017 року Ігор Козловський працював в Інституті філософії ім. Григорія Сковороди НАН України, а водночас далі займався розвитком українського ісламознавства. З огляду на значні досягнення Ігоря Козловського в цій царині та його видатні заслуги перед мусульманською спільнотою України муфтій  ДУМУ «Умма» Мурат Сулейманов під час конференції оголосив про нагородження вченого найвищою відзнакою духовного управління, орденом «Аль-Фіда» («Жертовність»). Нагороду передали родині Ігоря Козловського.

— Він з радістю приходив до нас, та, якщо було треба, давав нам щиру пораду. Він підтримував нас у різних напрямках і в тому, що ми робили для України. Його внесок у розвиток ісламу в Україні, користь для мусульманської спільноти нашої країни важко переоцінити, — сказав муфтій.

Участь у конференції взяли колеги, учні, друзі Ігоря Козловського, представники церков і релігійних організацій. Віцепрезидентка Української асоціації релігієзнавців Людмила Филипович у своєму виступі наголосила, що Ігор Козловський, уродженець сходу України, багато робив для її об'єднання: 

— Він був представником сходу, саме сходу України. Ми дуже багато робили спільного, щоб об'єднати Україну. Водночас це людина, вчений не українського, а світового рівня. Ми повинні показувати, що такі люди дуже серйозні, і пам'ять про них повинна обов’язково зберігатися.

— Він справді був людиною дуже різносторонньою. Ігор Анатолійович однаково легко цитував з ісламу або з християнства. Водночас міг наводити приклади з філософії та пояснювати науковою, але дуже зрозумілою мовою, — поділився президент Конгресу мусульман України Сейран Арифов.

За словами муфтія Мурата Сулейманова, сам Ігор Козловський також брав участь у розробці ордена «Аль-Фіда», коли ДУМУ «Умма» розпочало цей процес: 

— Це було однією з причин, чому ми вирішили орденом номер один нагородити саме Ігоря Анатолійовича. Він перший, хто отримує цю відзнаку. Для нас було честю знати його, й ми завжди пам'ятатимемо його, — заявив шейх Мурат під час вручення ордена дружині вченого, пані Валентині.

— Я не була його ученицею, але мала честь знати його з самого дитинства, — розповіла голова Ліги мусульманок України Айша Іса, що теж долучилася до конференції. — Спочатку в мене була думка, що він мусульманин, бо він постійно розповідав про життя Пророка (мир йому і благословення). Спершу в мене були питання, хто ж це. Згодом я писала пояснювальні записки у школі, бо бігала на його виступи на конференціях. Він був одним із прикладів дружби для мене. Це та людина, що справді прийде на порятунок. Він підтримував мої починання, бачив у моїх фотокартинах цілий світ. Такого я знала Ігоря Анатолійовича за часів дружби з моєю сім'єю: доброго, мудрого та скромного.