Імам харківської мечеті взяв участь в молитві за жертв тоталітаризму

19.07.2021

40

Євген Глущенко, імам мечеті, що діє при Ісламському культурному центрі Харкова, на запрошення Генерального консульства Республіки Польща в Харкові, взяв участь в екуменічній молитві за загиблих унаслідок переслідувань тоталітарних режимів. 

Молитву відправили в рамках польсько-кримськотатарсько-єврейсько-українського семінару «Ковчег» на території Меморіалу жертв тоталітаризму «П’ятихатки». 

До проєкту приєдналися 25 молодих учасників зі Львова, Києва, Харкова, Запоріжжя, Дніпра та Енергодара. У рамках заходу вони побували на екскурсії «Польські сліди в Харкові», ознайомилися з давніми й рідкісними виданнями з колекції бібліотеки Харківського національного університету ім. В. Каразіна. Також для учасників відбулася екскурсія Центральним парком культури й відпочинку ім. М. Горького.

Як розповів пан Євген, семінар уже вп’ятнадцяте проводять з ініціативи польського генконсульства у Львові, й цього року від 14 до 19 липня він проходив в Українському інституті вивчення Голокосту «Ткума» в Дніпрі:

— На цих семінарах традиційно проводять національні дні: польський, український, кримськотатарський та єврейський, під час яких учасники більше дізнаються про розмаїття культури, історії, традицій та звичаїв кожного народу. 17 липня відбувся польський національний день, і учасники семінару молилися за душі жертв тоталітаризму — кожен згідно зі своєю вірою. Це відбувалося на місці поховання у 1930–1940-х років радянських громадян і польських військовополонених. Лише 1940 року в Харкові розстріляно близько 4 тисяч польських офіцерів і 500 цивільних осіб польського походження.

Як зазначали під час заходу, Меморіал жертв тоталітаризму в Харкові є місце спільної історичної пам’яті як поляків, так і громадян України незалежно від їхнього походження. Розстріли польських військовополонених проводили без суду і слідства — ці події в Харкові навесні 1940 року можна поставити в один ряд зі злочинами співробітників НКВС у Катині. Польща й Україна мають однаково тяжку спадщину тоталітарного комуністичного режиму, і тільки спільні заходи з ушанування пам’яті жертв репресій та спільні дослідження за всіма історичними питаннями допоможуть уникнути повторення таких кривавих сторінок історії.

Після «Польського дня» в Харкові учасники проєкту вирушили до Дніпра, де в Українському інституті вивчення Голокосту «Ткума» семінар продовжився.

Проєкт «Ковчег» орієнтований на молодь, що має можливість вийти за межі власних етнічних кіл. Щороку до організації семінарів долучаються Генеральне консульство Республіки Польща у Львові, Український інститут вивчення Голокосту «Ткума» в Дніпрі, Палац культури ім. Хоткевича у Львові, а всі п’яти років — київський «Кримський Дім». У семінарських заняттях беруть участь відомі публічні особи, політики, науковці та діячі культури. 

Ініціатор «Ковчега» — історик, дослідник теми Голокосту, доктор Аарон Вайс (Ізраїль), що його під час Другої світової війни врятували поляки та українці.