Як мусульмани Луганщини святкували Ід аль-Фітр

18.05.2021

39

Завершилися урочисті заходи з нагоди одного з найголовніших мусульманських свят, Ід аль-Фітр (Ураза-байрам). В кожному українському місті чи селищі, де живуть послідовники ісламу, від Заходу до Сходу, відбулися святкові молитви та, залежно від епідситуації, велелюдні чи скромніші святкові заходи. Про те, як мусульмани відзначили завершення місяця Рамадан, розповідали ЗМІ. Не минула тему Рамадану та свята й ТРК «Донбас» — її журналісти завітали на урочистості в мечеті «Бісмілля» Ісламського культурного центру Сєвєродонецька, присвятивши події інформаційний сюжет «Мусульмани Луганщини закінчили Рамадан»

Імам мечеті та голова громади «Бісмілля» Темур Берідзе розповів журналістам про суть і значення свята.

«Це свято виявлення вдячности Всевишньому за те, що ми спромоглися здійснити протягом цього місяця», — каже шейх Темур, пояснюючи, що Рамадан — це піст удень і нічні молитви до ранку, а ще акції милосердя та пожертви. 

Як сказано у відеосюжеті, через карантинні обмеження на святкову молитву з понад трьох сотень прихожан зібралася лише сотня, але це все-таки удвічі більше, ніж дозволили карантинні обмеження минулого року. На думку імама, важливу роль у тому, що влада дозволила масові заходи з нагоди свята, зіграло й те, що весь час прихожани мечеті демонстрували дисциплінованість і дотримувалися протиепідемічних рекомендацій. Шейх Темур сподівається, що через таке відповідальне ставлення до здоров’я та життя інших людей усі заходи в ІКЦ минуться без негативних наслідків. 

Імам зауважив, що нинішні карантинні обмеження не перше випробування для вірних в історії ісламу, а карантин як метод боротьби з епідеміями був відомий мусульманам ще за часів пророка Мухаммада (мир йому і благословення):

«Сказано, що з міста, де захворіли люди, навіть здоровим не можна виходити, щоб урятувати себе, й не можна заходити в це місто <…> І сказано, якщо хтось через це помре (не залишивши охоплену епідемією місцину, що не ширити хворобу. — Ред.) — він стає безгрішний».

Як пізніше повідомив Темур Берідзе, мусульман зі святом від імені обласної влади привітав заступник начальника — начальник відділу у справах національностей та релігій управління культури, національностей та релігій Луганської облдержадміністрації Олександр Козенко.

Після ранкової святкової молитви та врочистої проповіді було частування — солодкий стіл, а вдень — святковий обід. Але якихось масових гулянь у місті чи виїзду до лісу не влаштовували через карантинні заборони. Виняток зробили для юних мусульман: дітям улаштували прогулянку. 

На другий день свята прихожанам роздали понад 120 кг баранини.