Імам Мухаммад Мамутов: карантин в Рамадан — не привід для смутку

05.04.2021

209

Черговий локдаун збігся з важливими датами й періодами в житті послідовників різних релігій, створивши перешкоди для традиційної релігійної практики: у християн східного обряду триває передвеликодній піст, у юдеїв завершується Песах, і буквально лічені дні лишилися до початку мусульманського місяця посту, Рамадану.

Священний Рамадан не дарма називають місяцем посту, молитви та духовного вдосконалення, місяцем братерства послідовників Ісламу, що ділять з одновірцями вечірню трапезу після дня суворих обмежень. Але, на жаль, другий рік поспіль мусульмани багатьох країн, зокрема українські, через карантинні обмеження позбавлені радости спільних іфтарів, нічних чувань і колективних таравіх-молитов у мечетях.

— Не варто журитися й сумувати з цього приводу, — каже імам мечеті ІКЦ Запоріжжя Мухаммад Мамутов. — Для нас, мусульман, мечеть — це вся створена Всевишнім Земля. Молитву ми можемо підносити і вдома.

Жоден карантин не перешкодить тому, щоб читати Коран удома, вчити Корану своїх близьких, своїх дітей. І в історії Ісламу вже були приклади таких обмежень. Ба більше, в цьому випробуванні є свій смисл, свої позитивні сторони. Це змушене усамітнення — прекрасна можливість для роздумів, посиленої молитви. Згадайте, чи не на самоті перебував пророк Мухаммад (мир йому і благословення), коли мав Об’явлення?

Щодо іфтарів, то, за словами імама, досвід минулого року підказує, що найкращим рішенням буде централізоване приготування їжі та розвезення порцій нужденним:

— Ми, як і торік, якщо триватимуть суворі обмеження, готуватимемо їжу в мечеті, а потім з додержанням усіх протиепідемічних норм будемо розвозити найнужденнішим мусульманам: студентам у гуртожитках, по хатах малозабезпечених сімей, пенсіонерів, людей з обмеженими можливостями, сім’ям, де виховують сиріт тощо.

Також, попри суворість карантину мусульманські активісти Запоріжжя планують продовжити щотижневі акції «Нагодуй голодного!», готуючи та роздаючи гарячі обіди найзнедоленішим містянам — безхатькам.

Карантин негативно вплинув на матеріальне становище багатьох, обмеживши можливості заробітку, і якщо перед оголошенням пандемії люди жертвували на добрі справи в тому числі з надлишку коштів, то нині особливо цінні пожертви тих, хто, не вважаючи на те, що впали доходи, ділить свій і своєї сім’ї хліб із сусідом. За словами Мухаммада Мамутова, коли виникає перешкода чи складності, а людина все-таки здійснює свій добрий намір, нагорода такій людині буде вдвічі більша.