Тому, хто в цьому житті вивчає Коран, Священна Книга дає більше, ніж може очікувати людина — Мурат Сулейманов

23.11.2020

113

В Ісламському культурному центрі Києва 14–15 листопада відбувся XXI Всеукраїнський конкурс читців Корану, організований ДУМУ «Умма»,  ГС «Всеукраїнська асоціація «Альраід» та Українською асоціацією з вивчення Священного Корану. Цей рік у змаганнях знавців, здатних напам’ять продекламувати весь Коран чи кілька його частин, узяли участь понад 90 осіб: чоловіки й жінки, дорослі й діти, громадяни України та іноземці, що живуть або легально перебувають у нашій країні.

Конкурс розпочався з урочистої частини: торішній переможець у категорії «цілий Коран» Мурад Мухаммад Хаммад прочитав 33 суру, «Аль-Ахзаб» («Військові загони»), а потім до учасників, членів журі та всіх присутніх із привітаннями та добрими побажаннями звернулися муфтій ДУМУ «Умма» Саід Ісмагілов, голова ГСВА «Альраід» Сейран Арифов та очільник Української асоціації з вивчення Священного Корану, імам мечеті ІКЦ ім. Мухаммада Асада (Львів) Мурат Сулейманов.

Шейх Мурат подякував студентам курсів з вивчення Корану, учасникам, які щороку беруть участь у всеукраїнському конкурсі, й нагадав, що результат таких змагань — чудові духовні плоди. Також львівський імам зробив невеликий екскурс у недавню історію, в роки відродження Ісламу в Україні, що почалося разом з набуттям нею незалежності.

— Хотів би повернутися до початку 90-х років, коли почали проводити такі конкурси. Звичайно ж, вони не мали такого масштабу, але  з кожним роком охочих узяти участь у них було більше. Потім відкрилася прекрасна Школа хафізів у Криму, й серед перших випускників цієї школи — наш шановний шейх Мухаммад Мамутов, член журі сьогоднішнього конкурсу. Він був одним із перших хафізів у Криму й в Україні, — зазначив шейх Мурат. — Я впевнений, що завдяки таким конкурсам і рівень знань Корану, й любов до Корану обов’язково збільшуватися.

Мурат Сулейманов подякував конкурсантам за участь і побажав їм вдалих виступів:

— Нехай Аллаг полегшить вам читання Священного Корану на цьому конкурсі, і найголовніше — щоб ви завжди жили зі Священним Кораном, щоб Коран завжди впливав на ваше життя, бо саме це — основна мета Священного Корану, адже Аллаг каже: «То чи не поміркують вони над Кораном?» (Коран, 47:24).

Голова Української асоціації з вивчення Священного Корану представив присутнім членів журі XXI конкурсу:

— Перший наш експерт — шейх Шаді Отман. Це голова Українського комітету з фатв і досліджень і директор Ісламського культурного центру «Аль-Манар» у Харкові; другий експерт — усім вам відомий шейх Хайдер аль-Хадж, директор програми Асоціації з вивчення Корану, а також імам мечеті Ісламського культурного центру Києва; і третій експерт — шейх Мухаммад Мамутов, заступник муфтія ДУМУ «Умма», шейха Саіда Исмагилова, а також імам мечеті Ісламського культурного центру «Віра» в Запоріжжі.

Шейх Мурат нагадав порядок виступу конкурсантів: кожен братиме один білет, що містить кілька питань — кількість залежить від числа джузів категорії, що в ній виступає учасник. Журі, до складу якого ввійшли визнані хафізи, оцінювало не тільки знання тексту напам’ять, відповідність декламації правилами таджвіду, а й розуміння значення аятів і готовність навчати Корану інших людей.

Мурат Сулейманов поділився з кореспондентом нашого видання своїми враженнями від першого дня конкурсу, коли змагалися претенденти на перемогу в номінації «цілий Коран», а також чоловіки та хлопчики в номінаціях 15, 10 і 5 джузів:

— Немає сумніву, що кожен рік рівень підготовки учасників в номінації «весь Коран» стає вище і вище, І навіть скажу, що в цьому році на рівні «весь Коран» були три студенти, що прочитали практично на найвищий бал. Тобто у них були абсолютно рівні результати — 99,5%, і це вперше в нашому конкурсі за 21 рік. Раніше не було такого, щоб в номінації «весь Коран» кілька конкурсантів прочитали на однаково високому рівні — без запинок, без зайвих пауз і зупинок, без грубих помилок. Були дрібні помилки: один раз десь не вимовив букву як потрібно або не вчасно набрав повітря, але ми все це враховуємо, тому що неправильна вимова позначається на якості читання. Але насправді рівень дуже високий.

На думку шейха Мурата, цей конкурс явить світові нових хафізів, що  матимуть право навчати інших:

— Такі конкурси дають найважливіші плоди. По-перше, прищеплюють любов до читання Корану й пробуджують в інших бажання вивчати Коран і ставати хафізами. По-друге, учасники — це майбутні вчителі, що випускатимуть таких студентів, як і вони. І що більше буде таких учасників, то більше буде хафізів і вчителів, то краще для нас, мусульман України.

Як ми знаємо, особливість Священного Корану полягає в тому, що коли ми його вивчаємо, це дається легко. Це чудо Священного Корану: вивчати його неважко, а дуже легко! І, знаєте, з’являється якась особлива любов до Корану… Багато мусульман просто заучують Коран — а деякі можуть і не зовсім розуміти його, але все одно намагаються вивчити — їм це цікаво, вони знають, що отримують за це нагороду…

Правила для всіх учасників однакові, байдуже, чи арабська мова рідна для конкурсанта, чи він мусив крім запам’ятовування тексту вивчати ще й мову Послання.

— Але є маленькі винятки на рівні «2 джузи», — уточнює Мурат Сулейманов. — Багато років ми практикуємо таке правило: у змаганнях можуть брати участь тільки мусульмани з неарабомовних країн, наприклад, етнічні українці. Бо арабомовний від народження учасник має від початку вигіднішу позицію у змаганнях, адже мова Корану — його рідна мова. Йому набагато легше, ніж українцю — виходить, нечесні умови. І ми розуміємо, що коли студент з арабської країни виступатиме в категорії «2 джузи», й буде, наприклад, виступати дитина-українець, то краще прочитає араб. Хоча, зауважу, не завжди. Є україномовні або російськомовні діти, що читають Коран краще за будь-якого араба. Якщо два студенти, що прочитали практично однаково, претендують на найвищий бал, і той, хто не араб, не зовсім правильно вимовив одну букву, ми це враховувати не будемо, тому що це природно для неарабомовного, адже він сто відсотків не зможе вимовити як араб. Завжди буде відчуватися легкий акцент. Крім того, є люди, які з народження можуть шепелявити або не вимовляє якусь букву, хоч би «р», то ми не вважаємо на цю мовну особливість, бо це не помилка читання. Звичайно, такі моменти ми враховуємо та відзначаємо, намагаємося, щоб усе було справедливо. Ба більше, якщо людина має якийсь мовний дефект, це абсолютно не означає, що їй ніколи не стати хафізом, хоронителем Корану. Навпаки, вивчення Корану саме такими людьми заохочують: мусульманин, що попри дефект намагається вивчити Коран, щонайменше отримає за це нагороду. Насправді бути в журі не так легко — це величезна відповідальність.

І, звичайно, як зауважив шейх Мурат, тому, хто вивчає Коран, Священна Книга дає в цьому житті більше, ніж може очікувати людина:

— Тож дуже важливо, коли мусульманин не просто читає та завчає напам’ять, але живе з Кораном.