Набув чинности наказ МВС, що дозволяє фотографуватися в хустках

20.11.2019

221

Сьогодні можемо з полегшенням сказати: питання закрито остаточно, адже не лишилося жодної формальної можливости для відмови. 19 листопада набув чинности Наказ МВС України «Про затвердження Вимог до відцифрованого образу обличчя особи, фотокарток, що подаються для оформлення або обміну документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, та фотографічного зображення на них».

П. 12 розділу II документу чітко прописує, що особа, яка в повсякденному житті постійно носить головний убір з релігійних міркувань, не мусить його знімати, фотографуючись на будь-які документи: «Не допускається фотографування особи в головних уборах, накидках та інших аксесуарах, що доповнюють зовнішній вигляд або стиль одягу, за винятком, якщо особа носить у повсякденному житті головний убір з огляду на релігійні переконання».

Наказ також дозволяє фотографування особи в головних уборах, штучних предметах та матеріалах (на голові, шиї, надпліччі, плечах, тулубі) згідно з медичними показаннями, якщо це підтверджено медичним висновком (довідкою) відповідного закладу охорони здоров’я.

У Додатку 2 містяться наочні приклади фотозображень, прийнятних і неприйнятних для внесення до Єдиного державного демографічного реєстру та на сторінку даних документа, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України чи спеціальний статус особи, і серед інших релігійних головних уборів представлено мусульманку в хустці як приклад дозволеного фотознімку.

При цьому в п. 7 документу зазначено, що «обличчя особи відображається крупним планом в анфас із фронтальним положенням надпліччя. Особа повинна дивитися прямо, очі — відкриті (очі вважаються відкритими, якщо райдужна оболонка та зіниця ока розрізняються чітко), вираз обличчя — нейтральний, рот — закритий, голова та шия — без повороту та нахилу. Обидві сторони обличчя мають бути чітко видимі. Зображення обличчя особи має бути у фокусі від маківки (верхня частина голови без урахування волосся) до підборіддя і від носа до вух».

Це положення також відображено в Додатку 2, де фото жінки в хустці, що закриває вилиці й затінює обличчя, а також жінки в хустці, що закриває нижню частину обличчя, промарковано як неприпустимі фотовідбитки.

Ми щиро вітаємо наших одновірців, а також людей інших світоглядних переконань, для яких примус зняти головний убір — це пряме порушення їхнього права на свободу вільно сповідувати та практикувати свою релігію та культуру!

За словами муфтія ДУМУ «Умма» Саіда Ісмагілова, Україна нарешті не просто ратифікувала, а й запровадила міжнародну норму, яку вже давно очікували жінки різних релігій, що постійно носять головний убір через релігійні переконання:

— На круглому столі, що організувало Міністерство внутрішніх справ України, за впровадження цієї норми висловлювалися представники християнських церков, юдейських громад і мусульманських духовних управлінь. Від імені мусульман України хочу подякувати всім державним посадовцям, що доклали зусиль для запровадження цієї вельми потрібної норми!