Дестабілізація чорноморського регіону однаково б’є як по Україні, так і по Грузії та Туреччині
Муфтій Саід Ісмагілов на запрошення голови Союзу мусульман Грузії Тарієла Накаїдзе взяв участь у II Міжнародному форумі «Релігія та мир», що відбувся 12–13 листопада в Батумі (Грузія). Він виступив з доповіддю про сучасні проблеми мусульман України та світу, обговорив перспективи взаємної інформаційної підтримки мусульманами України та Грузії, а також передав панові Голові подарунок на згадку — декоративну тарілку роботи відомого кераміста Рустема Скібіна з традиційними кримськотатарськими орнаментами та тамгою.
Шейх Саід визначив назвою свого виступу («Мусульмани України та виклики сучасності: війни, окупація та міграційна криза») три пункти, що стосуються не тільки до мусульман нашої країни, а й до мусульман Європи та цілого світу.
«Мир, — наголосив він, — не одностороннє явище. Замало лише одній стороні діалогу прагнути миру. Миру та взаємоповаги мають прагнути обидві сторони».
Він згадав про збройний конфлікт на Близькому Сході, зосереджений навколо терористичного анклаву, що прикривається ісламськими гаслами та назвою, і дедалі більші потоки мігрантів — людей, що рятують власне життя та життя своїх дітей від жахів війни. Нерозуміння европейського культурного простору, та негідна поведінка окремих осіб з мігрантів викликали нову хвилю ісламофобії на Заході. Негативний образ, ретрансльований ЗМІ, впливає на мусульман кожної європейської країни, ба більше — кожної країни західного світу.
Український муфтій підкреслив, що навіть мусульмани України це відчувають на собі, попри те, що мусульманська громада України, як і мусульманська громада Грузії, складається переважно з корінного населення та ніколи не було конфліктів на релігійному грунті ні з християнами, ні з юдеями:
«Але, не зважаючи на це, ісламофобія торкнулась і нас. Тож завдання релігійних, громадських і культурних лідерів як України, так і Грузії — подолати ці негативні стереотипи в суспільстві. Ми добре знаємо ситуацію мусульман Грузії та ваше прагнення до захисту своїх прав, особливо релігійних свобод. В цьому найактуальнішим питанням залишається бажання побудувати нову Соборну мечеть у Батумі».
Втім, самого прагнення грузинських мусульман до порозуміння виявилося мало. Як протягом двух днів зазначали численні представники ісламської спільноти Грузії, науковці та незалежні експерти, в тамошньому суспільстві гостро стоять численні проблеми для послідовників Ісламу в цій переважно православній країні. Активна демонстрація своєї мусульманської ідентичності заважає не тільки кар’єрному зростанню, а й здобуттю якісної освіти. Не дозволяють навіть реставрувати старовинні мечеті у гірській Грузії, не кажучи вже про побудову нових (тимчасом як наявні вже давно не вміщують усіх охочих). Мусульман фактично змушують маргіналізуватися.
Представник України розповів і про те, як погіршилося становище українських мусульман від 2014 року, особливо на окупованих територіях. В Україні понад мільйон мусульман, і дві третини перед окупацією жили в Криму й на Донбасі. Окупаційна російська влада розпочала проти них репресії на релігійному ґрунті , і багато послідовників Ісламу стали вимушеними переселенцями.
«За останні два з половиною роки становище дуже погіршилося. Людей викрадають, катують, нерозкриті вбивства молодих мусульман, арешти та ув’язнення за релігійні погляди і навіть каральна медицина. Такі порушення базових прав і свобод варті уваги та відповідної реакції з боку світової спільноти та міжнародних правозахисних організацій» — заявив український муфтій.
З’ясувалося, що про ці факти за межами України майже ніхто не знає.
Саід Ісмагілов підкреслив, що й Україна (включаючи Крим), і Грузія, і Туреччина — сусіди в чорноморському регіоні, і жодна з держав не виграє від конфлікту в цьому регіоні. Він намагається звернути увагу міжнародної спільноти до проблем, зокрема до репресій проти мусульман у Криму.
Підсумовуючи сказане, шейх Саід сформулював три основні тези: на релігійних діячів покладено велику відповідальність за виховання молоді та її убезпечення від радикальних (терористичних) ідей; важливе завдання мусульман і немусульман — подолання ісламофобії, ксенофобії та інших фобій у суспільстві та ЗМІ; мусульмани України та Грузії підтримуватимуть одне одного та сприятимуть братерству між послідовниками різних релігій та взаємній повазі.