Новий ісламський центр у Дніпропетровську — нові можливості для мусульман та немусульман!
Кілька годин тому у місті Дніпропетровськ урочисто відкрили новий, щойно відремонтований, ісламський культурний центр. Після спільного виконання гімну України, читання Священного Корану та вітальних промов честь урочисто перерізати стрічку мали муфтій мусульман України Саід Ісмагілов, міський голова Борис Філатов і перший заступник голови дніпропетровської ОДА Олег Кужман.
Пан міський голова, зокрема, нагадав, що Іслам у Дніпропетровську має давню історію, і що першу мечеть мусульмани побудували за власний кошт ще на початку XX сторіччя, але будівлю, конфісковану радянською владою, дотепер не повернули мусульманській громаді. Він зазначив, що містяни, які сповідують Іслам, активно беруть участь у житті обласного центру, у різних проектах культурного та соціального спрямування, і Борис Філатов сподівається, що ця плідна співпраця тільки пожвавиться після відкриття ісламського центру.
Після цього гостей чекала екскурсію центром. Усіх частували пловом, східною кавою, чаєм і солодощами, а цінителі мистецтва відвідали фотовиставку «Обличчя Ісламу», насолодившись роботами фотографа Анни Корбут, знятими в різних країнах світу.
Дніпропетровські мусульмани покладають великі надії на новостворений центр. Так, дружина імама Анастасія Радовелюк розповіла, що до останнього часу громада мусила винаймати приміщення, де, через його малу площу, було просто неможливо активно займатися кількома соціальними проектами одночасно: «Ми мали дві кімнати: в одній була мечеть, у другій — усе інше: адміністрація, жіночий відділ, відділ роботи з дітьми, конференц-зала, кухня... Усі ці потоки людей мали „розводити“ за допомогою вельми детального графіку... Просто неможливо провадити якусь активну роботу».
Але тепер, за словами Анастасії Радовелюк, усе пожвавилося: не зважаючи на те, що приміщення ремонтувалося, активність вірних зросла. Сформувався новий жіночий осередок, почав навчатися на курсах арабської мови перший набір студентів (більшість — немусульмани).
Голова релігійної громади мусульман Дніпропетровська «Відродження» Павло Федосов пояснив, що свого часу, «ще звичайним мусульманином», вирішив долучитися саме до цієї релігійної громади якраз через її активну громадянську позицію: «Ця громада брала активну участь у суспільному житті міста, і це мені дуже подобалося, бо активна життєва позиція дуже важлива для мусульманина».
Тож Павло долучився до життя «Відродження», але, як і інші учасники, цілий час шкодував, що неможливо розгорнути масштабні проекти, бо бракувало місця. Ця проблема загострилася на початку 2014 року: «Коли процеси дещо змінили вектор, і люди відчули відповідальність за долю власної країни та вийшли на вулиці — у цьому ми так само брали участь — це обернулося зовнішньою агресією проти нашої держави та міграцією мусульман з окупованих територій, де вони проживали компактно. Брак місця став ще відчутніший, і ми мусили порушити питання про повернення релігійній громаді історичної будівлі колишньої мечеті».
Тепер у колишній мечеті — дитяча олімпійська спортивна школа, і мусульмани, звичайно, не хочуть виселення дітей, доки їм не нададуть іншого приміщення, придатного для занять. Натомість удалося зібрати кошти на придбання та ремонт будівлі для ісламського культурного центру.
«Ми завжди на видноті, не ховаємося і не будемо ховатися. Ми активні в соціальному житті, інші вірні це бачать, їм це подобається, і вони долучаються до наших проектів — наша громада зростає. І ми разом можемо більше робити для покращення якісних показників життя українського суспільства. Ми запрошуємо немусульман до нас і самі охоче беремо участь у соціально-корисних ініціативах немусульман. Маємо великі плани — звісно, на все воля Божа, але сподіваємося багато зробити для розвитку регіону і нашої Батьківщини».
Павло Федосов підкреслив, що три мусульманські громади міста одностайні щодо повернення будівлі історичної мечеті, і якщо її повернуть, погодилися використовувати її разом та узгоджувати всі питання. Ба більше, вони виклали свої наміри в письмовій формі та скріпили їх підписами й печатками.
Представники дагестанської громади міста, яка має власну мечеть, показали свою готовність до такої співпраці не тільки заявою про наміри, але й ділом: вони прийшли на відкриття з подарунками та щиро раділи, що з’явився новий ІКЦ, «адже що більше мечетей ми матимемо в місті, то краще для всіх!» — і запросили до себе в гості.
ДУМУ «Умма» підтримало коллегу, імама нового ІКЦ Едгара Девлікамова: на свято приїхали імами з Сум (Рустам Хуснутдінов), Львова (Мурат Сулейманов), Запоріжжя (Мухаммад Мамутов) та Києва (муфтій Саід Ісмагілов).