Різниця між Україною та РФ на прикладі ставлення до мусульман: інтерв’ю муфтія Саіда Ісмагілова турецькому телеканалу TRT

24.09.2020

25

18 вересня муфтій ДУМУ «Умма» Саід Ісмагілов поспілкувався зі знімальною групою турецького державного телеканалу TRT. Журналісти приїхали до Ісламського культурного центру Києва фільмувати п’ятничну молитву, а потім записали годинне інтерв’ю з шейхом Саідом. Пан муфтій коротко сформулював тему розмови: «Ставлення до мусульман як маркер національної ідентичности».

Знімальну групу з Туреччини цікавила велика різниця між Україною та Росією у ставленні до мусульман та Ісламу. Зокрема, вони хотіли зрозуміти, чому в Росії безліч мусульманської забороненої літератури, а в Україні цього нема? Чому в Росії демонтують уже збудовані мечеті, а в Україні — ні? Чому в Росії купа заборонених організацій, а в Україні — ні? Чому в Росії страшенна ісламофобія, а в Україні — ні? І, нарешті, за що Росія ув’язнює мусульман Криму на 15–17 років, хоча звинувачені не вчинили ніякого злочину, а в Україні такого ніколи не було?

Шейх Саід переконаний, що ці незліченні «чому» в зародку руйнують міф про «братні народи»:

— Парадоксально, але ставлення до мусульман своєї країни, виявляється, може бути маркером національної ідентичности, що відрізняє свідомість українця від свідомости росіянина. Звісно, що в нас не все так гладко, але навіть з берегів Босфору дуже помітна різниця між Україною та Росією.

Муфтій визнав, що в Україні також є релігійні діячі та афілійовані з ними «проксі-науковці», що вже 28 років мріють утілити в Україні російські методи тиску на одновірців і весь час педалюють ісламофобію у владних кабінетах, лякаючи громадян мусульманами:

— Але життя довело, що в той час, як 24 роки шукали лиходіїв серед мусульман Криму, злодії прийшли з зовсім неочікуваної сторони, а мусульманам Криму, що навіть не перевищили швидкість під час керування автівкою, дають до 17 років ув‘язнення — ні за що!

Шейх Саід відзначив, що розмова вийшла цікавою. Він подякував турецьким журналістам і сказав, що з нетерпінням чекатиме на ефір.