У Кам’янському відкрито мечеть — центр духовного та культурного життя мусульман

21.10.2019

316

Теплий і сонячний день подарував Всевишній 20 жовтня   — коли, як не в таку благословенну пору, відбутися справжній події для українських мусульман — офіційному відкриттю мечеті та ісламського культурного центру в місті Кам’янське Дніпропетровської области!

Розділити з одновірцями радість з’їхалися представники мусульманських громад з усіх міст: імами-хатиби, керівники українських ІКЦ, Всеукраїнської асоціації «Альраід», голова правління ДУМУ «Умма» Олег Гузік, звичайні вірні. У церемонії відкриття взяв участь і муфтій ДУМУ «Умма» Саід Ісмагілов, бо нова мечеть належить саме до цього управління.

Урочистості розпочалися виконанням державного гімну та читанням аятів Корану.

Шейх Саід привітав від імені мусульман України громаду одновірців Кам’янського та імама Алі (Віталія) Оверка з цією визначною подією.

— Мусульманська громада Кам’янського кілька років будувала цю споруду, збирала кошти, власноруч робила ремонт, і сьогодні, цього жовтневого дня, в нас є чудова святкова нагода відкрити мечеть, перерізавши цю стрічку, та ввійти, щоб помолитися... Всевишній каже: «Воістину, мечеті належать Аллагові. Тож не моліться, крім Бога, нікому» (72:18). Мечеть — центр духовного життя мусульман, мечеть — місце молитви, місце зібрання, місце наради. І коли народжується мусульманин, його приносять до мечеті, щоб йому дали ім’я. Коли помирає мусульманин — його приносять до мечеті, щоб помолитися за нього, за його душу та відрядити його в останній шлях. Таким чином і ця культова споруда відіграватиме центральну роль у духовному житті мусульманської громади Кам’янського», — сказав шейх Саід.

Муфтій зазначив, що імам мечеті Алі (Віталій) Оверко довго й дуже наполегливо працював над тим, щоб сьогодні вона була відкрита:

— Ми знаємо про його заходи, як він залучав і збирав кошти, як власноруч працював на будівництві та робив ремонт, — сказав Саід Ісмагілов перед тим, як було зачитано наказ № 31 ДУМУ «Умма» про нагородження голови мусульманської громади міста Кам’янське імама Віталія Оверка медаллю «За служіння Ісламу та Україні»: «За багаторічну й самовіддану працю на користь України та мусульман України, за вагомий внесок у відродження та становлення Ісламу в Дніпропетровському регіоні, а також з нагоди 10-ї річниці заснування Духовного управління мусульман України «Умма».

Також шейх Саід вручив подарунок мечеті — ткану картину (гобелен) з зображенням священної Аль-Акси.

Вітали мусульман і представники державної влади та місцевого самоврядування Кам’янського. Ушанував мусульман і голова міста Андрій Білоусов, а Наталя Першина, начальник департаменту релігій Дніпропетровської облдержадміністрації, надіслала вітальний лист, що його зачитали на церемонії.

Пан Білоусов, зазначив, що відкриття мечеті — це справді історична подія, бо це відбувається вперше за час існування міста:

— Це сприятиме передусім нашому міжрелігійному, міжконфесійному та міжкультурному спілкуванню, — зазначив голова та побажав громаді процвітання.

Зі вітальним словом до мусульман звернувся панотець Дмитро Поворотний, священник Православної Церкви України, військовий капелан:

— Мир вам, і мир усім нам! Це дуже важлива заповідь у наш час, коли на наших теренах триває війна, коли страждають мешканці Донбасу, брати-мусульмани й християни в Криму та всі люди. І демонстрація миру між людьми різних релігійних вподобань — це демонстрація того, що нам заповідав Бог, миру. Пророк Давид у своєму псалмі написав: «Як то добре і як то гарно, коли брати живуть у злагоді!» І люди віри — ми з вами — повинні це демонструвати, як саме жити в злагоді. І наша різність сповідань — це як різність між братами одного батька. Тому нам треба демонструвати цей мир. У наш секулярний час, коли у світі панує зневіра, нерелігійність, ми, люди віри, повинні показати, що віра — це запорука миру, запорука розвитку, запорука неконфліктности у співіснуванні між усіма людьми. Тут (серед мусульман, імамів. — Ред.) у мене багато друзів, з якими ми не просто товаришуємо, а багато проєктів робимо разом — Православна Церква України і мусульмани, мешканці Дніпра та области. І це також ще й ще раз засвідчує, що головне — дружба, мир і злагода, сказав о. Дмитро.

Він також передав вітання Преосвященнішого Владики Сімеона, керуючого Дніпропетровською єпархією ПЦУ для «братів — мусульман, українців, земляків-краян, співбратів з цим великим святом» :

— Дійсно, храм — це центр релігійного життя кожної людини. Є храм, отже є релігійне життя, є розвиток. Є те, чого треба прагнути й до чого ще й ще треба йти. І ми разом з вами дякуємо Богові за ту радість, яка у вас, бо ваша радість — це наша радість! Слава Богу!

— Іслам в Україні має тисячолітню історію, — заявив ведучий заходу Павло Федосов, голова дніпровської громади «Відродження», нагадавши присутнім, що перед тим, Русь прийняла християнство, вона отримала пропозиції від інших монотеїстичних релігій — юдаїзму та Ісламу. — Це підтвердження того, що немає примусу в релігії, що ця історична подія свідчить про мирні наміри представників Ісламу.

Він зазначив, що в історії були різні періоди, «але справедливість і свобода були головними чинниками й цінностями Ісламу». Однак, щоб ці принципи почали здійснюватися в усій повноті, Україні треба було здобути незалежність:

— Саме зі здобуттям незалежности в Україні принципи свободи і справедливості почали здійснюватися — це й політичні свободи, й економічні. А для нас, вірних різних конфесій, це й духовні свободи. І тільки після здобуття незалежности Україною люди стали вільно визнавати свою релігію, не боялися бути покараними. Україна стала прихистком для багатьох національностей, що визнавали Іслам. Вони знайшли тут свій дім і разом з місцевими жителями почали сповідувати свою релігію та будувати храми. І сьогодні ми відкриваємо перший мусульманський храм в історії Кам’янського, — сказав Павло Федосов, надавши слово імамові мечеті «Аль-Басір», голові релігійної громади «Єдність» міста Кам’янське панові Оверкові.

Віталій Оверко, побажавши миру всім — мусульманам і немусульманам, — зазначив, що цей день — благодатний для всіх послідовників Ісламу, надто для мусульман міста й найближчих міст і селищ, адже мусульмани мають релігійні потреби, що можна задовольнити тільки в мечеті. І довгий час мусульмани міста були позбавлені такої можливости, але, з волі Всевишнього, звели цю мечеть, створили громаду, що мала право відправляти певні релігійні обряди:

— І коли ми почали це робити, коли ми почали віддавати цьому серце, час, можливості, то Всевишній відкрив нам шлях. Він відкрив нам шлях і привів до нас людей, які допомогли будувати цю мечеть. І коли в однієї людини вичерпувалися можливості, Всевишній давав нам іншу людину. Тож не я будую мечеть, і не хтось інший її зводить — це Всевишній Господь будує цю мечеть, щоб мусульмани мали змогу сповідувати свою релігію у всій повноті. І мечеть тут також для того, щоб ми могли розповідати людям про нашу релігію, щоб не було стереотипів, щоб не тиснуло на людей зле уявлення про Іслам. Людина може прийти сюди й побачити мусульман такими, які вони є. Так, ми не янголи й ніколи, як і жодна людина, не зможемо бути янголами. Але ми стараємося й будемо старатися донести розуміння Ісламу до всіх людей. Ми сподіваємося, що коли ми підемо — кожен з нас піде! — Всевишній продовжить цю справу, й нас замінять люди, що робитимуть це навіть краще за нас, — висловив сподівання наприкінці своєї промови імам.

Громада приймала цього дня багато подарунків, зокрема й від Ліги азербайджанців Дніпровщини, що її очолює Сархош Ісмаїлов. Переклад Священного Корану вручили імамові мечеті та голові громади «Єдність».

На церемонії відзначили внесок представників різних діаспор в організацію урочистостей з нагоди відкриття мечеті та інших заходів. За словами ведучого, дуже велика підтримка відчувається з боку однієї з найбільших мусульманських діаспор — азербайджанської:

— Вони дуже багато робили для відправлення ритуалів, для проведення свят.

Громада висловлює подяку всім меценатам, усім людям доброї волі, що допомагають розвиватися мечеті й центру.

Почесне право перерізати стрічку перед входом до мечеті надали муфтієві ДУМУ «Умма» Саідові Ісмагілову та міському голові Кам’янського Андрію Білоусову.

Після офіційної церемонії всіх присутніх запросили на екскурсію новим центром. Гості ознайомилися з облаштуванням мечеті, побачили книжкову виставку та фотоекспозицію, присвячену історії та життю громади «Єдність», а після пообідньої молитви мусульман, на всіх чекала спільна трапеза.