Ібн Хальдун: мислитель, який випередив свій час

2016-03-11 20:50:00
Ібн Хальдун: мислитель, який випередив свій час

Абу Зайд Абдаррахман ібн Мухаммад ібн Хальдун народився в Тунісі 27 травня 1332 року в сім'ї великого державного чиновника і вченого. Покоління його предків займалися мистецтвом політики, наприклад, дід Ібн Хальдуна був Хаджибей еміра Абу Фариса, правителя міста Бужи (північний Алжир).
Саме батько став першим учителем Абдаррахмана, також чималу роль в становленні великого вченого відіграла домашня обстановка, оскільки нерідкими гостями сім'ї були освічені люди того часу. Освіта Ібн Хальдуна було традиційним для того часу: арабська граматика, поетика, фикх, читання Корану (Кіра). Вивчення висловлювань (хадис) і життєпису пророка Мухаммада (сира) також займало велике місце в початковій освіті Ібн Хальдуна. Деяким релігійним наук його навчав Ібн Абд ал-Мухаймін ал-Хадрамі, писар султана Тунісу Абу-ль-Хасана, відомий своєю багатою - понад три тисячі книг - бібліотекою. Близько трьох років Ібн Хальдун навчався у Абу Абдаллаха ал-Абілі, який познайомив його з логікою (мантик), філософією (фальсафа) і суфізмом (тасаввуф).
Згодом Ібн Хальдун у багатьох своїх працях з великою повагою згадував ал-Абілі. Однак, в 1348 році безхмарні дні закінчилися - через епідемію чуми, що охопила весь Магриб, померли батьки Ібн Хальдуна, і з цього часу йому довелося самому облаштовувати своє життя. Деякий час він працював простим писарем при дворі султана Тунісу Абу Исхака. Згодом Ібн Хальдун став особистим секретарем марінідского султана Абу Інана, покровительствовавшего легендарному арабському мандрівникові Ібн Батута, потім - спеціальним емісаром нового фесского султана Абу Саліма, після - посланником гранадського султана Мухаммада до короля Кастилії Педро Жорстокому.

У 1365 Ібн Хальдун досяг вершини своєї політичної кар'єри - посади Хаджибей у султана бужі Абу Абдаллаха (яку колись займав його дід). Однак через постійні підступів ворогів навіть на цьому місці Ібн Хальдун зміг протриматися лише кілька років, після чого мандри в пошуках "тихої бухти" знову продовжилися. Ібн Хальдун шукав притулок то при дворах правителів Андалусії, то у різних емірів Північної Африки. Навесні 1375 р Абу Хаммам, емір Тлемсена з династії Абдалвадідов, при дворі якого в той час служив Ібн Хальдун, відправив його до вождям арабського племені бану ари з племінного союзу дававіда. Абу Хаммам, правитель Центрального Магрибу (Алжир), вів затяжну війну з султанами з династії Марінідов, і постійна підтримка шейхів дававіда була основою його військової могутності. Однак Ібн Хальдун, опинившись в землях племінного союзу, несподівано вирішив залишитися і закінчити свою політичну кар'єру, про що повідомив своєму покровителю в листі.
Згодом Ібн Хальдун писав в автобіографії: "Я влаштувався разом зі своєю сім'єю в Кал'ат ібн Салама, укріпленому замку ... який дававіда отримали від султана в ікта. Там я провів чотири роки і почав складання своєї праці: завершив Мукаддіма, праця незвичайний за своїм планом ... Під час тривалого перебування в замку я абсолютно залишив справи Магрибу та справи Тлемсена для того, щоб повністю віддатися своїй праці. Після закінчення Мукаддіма, перейшовши до історії арабів, берберів і зената, я відчув необхідність в книгах ... ". Тут Ібн Хальдун говорить про своїй знаменитій праці "Книга повчальних прикладів з історії арабів, персів і берберів і їхніх сучасників, що мали велику владу".
Точніше, про введення (Мукаддіма з арабської мови і перекладається як "Введення") до цього трактату, в якому він виклав своє бачення причин підйому і занепаду країн і народів, погляди на суспільство та історію. У 1381 Ібн Хальдун виступив в Тунісі з викладом свого нового вчення, однак не був зрозумілий, і, пославшись на необхідність здійснення хаджу, покинув Туніс, попрямувавши в найбільший в той час центр арабської культури - Каїр. Тут знання і досвід Ібн Хальдуна виявилися дуже затребуваними мамлюкським султаном Баркук, і він був призначений на пост верховного каді маликитов. На цьому ж посту він служив і синові Баркук - султану Фарадж.
Весь час перебування в Єгипті, Ібн Хальдун не уникнув інтриг навколо себе - через постійні обмов він кілька разів зміщувався зі своєї посади каді маликитов. Перебуваючи в свиті султана Фараджа, 1401 року Ібн Хальдун виявився в Дамаску, осаджувати Тимуром (Тамерланом), і взяв участь в мирній делегації. Саме там відбулася його особиста зустріч з Великим Кульгавцю (як прозвали Тамерлана в середньовічних руських літописах). Достовірно невідомо, як пройшла зустріч, однак, Ібн Хальдун отримав від Тимура дозвіл повернутися в Каїр, де він 16 (17) березня 1406 помер і був похований. Після себе Ібн Хальдун залишив ряд творів, серед яких автобіографія "Подорож Ібн Хальдуна по Сходу і Заходу" ( "Ріхлат Ібн Хальдун фі-л-Гарбі ва-л-Машрік"), суфійської трактат "Зцілення прагне до поглибленого знання проблем" ( " Шифа ус-саіль уа Тахзіб уль-масаіль "), а також трактат по логіці" Серцевина суті основ віровчення "(" Любаб уль-мухассаль фі усуль ід-дин "), написаний ним у віці 19 років на основі лекцій ал-Абілі. Але найбільш відомим твором Ібн Хальдуна став його фундаментальна праця "Книга повчальних прикладів з історії арабів, персів і берберів і їхніх сучасників, що мали велику владу" ( "Кітаб аль-Ибар уа диван аль-мубтада уа аль-кхабр фі аййям аль-араб уа аль-аджам уа аль-Барбра уа ман асарахум хв зауві ас-султан аль-акбар ").
Зазвичай, в науковій літературі, першу частину "Книги повчальних прикладів ..." разом з авторським передмовою і "Введенням про перевагу науки історії" об'єднують під одним загальним найменуванням - Мукаддіма ( "Вступ"). Однак сам Ібн Хальдун назвав своє "Введення" інакше: "Книга про природу соціального життя". І саме це введення, що представляє приблизно третину від загального обсягу "Книги повчальних прикладів ...", містить найбільш цінні і оригінальні ідеї середньовічного мислителя, його погляди на історію, цивілізацію, економіку, соціологію, які набагато випередили свій час. Не випадково сьогодні Ібн Хальдуна відносять до числа найбільш видних мислителів в історії людства.

Автор: Денiс Брилев, специально для ИА УММА
Новости партнеров
Loading...
Join
загрузка...
Ищите нас в соцсетях
Join
загрузка...