Гаджи Зейналабдін Тагієв

2014-02-04 16:35:00
Гаджи Зейналабдін Тагієв
Гаджи Зейналабдін Тагієв - Фото: wikipedia.org

Один з визначних азербайджанців, Гаджи Зейналабдін Тагієв, є прикладом соціально відповідального бізнесмена, мільйонера, успішної і шанованої людини. Народившись у сім'ї бідного шевця у 1823 р., Зейналабдін, здавалося б, не мав шансів стати всесвітньо відомим мільйонерів, проте його працьовитість, цілеспрямованість, завзятість і порядність допомогли добитися успіху.

Тож, по порядку. Коли хлопчикові виповнилося 10 років, померла його мати Умміханум, після чого батько одружився знову і у Зейналабдіна з'явилося ще 5 сестер. Щоб допомогти батькові утримувати велику сім'ю, юний Тагієв за сприяння батька влаштовується учнем до муляра, через 5 років вже сам працює муляром, а через ще трохи часу - будівельником-підрядником. Варто відзначити, що, будучи вельми забезпеченою людиною, Тагієв особисто контролював каменярські роботи при будівництві власних будинків.

ТагиевДо цього часу землі Баку починають скуповувати російські та зарубіжні магнати, одна за одною виростають нафтові вишки, країна переживає нафтовий бум. Вирішивши взяти участь у цих перегонах, ризикуючи чесно заробленим капіталом, в 1873 р. Тагієв з парою компаньйонів беруть в оренду землю у Бібі-Ейбаті. Найнявши робітників і закупивши необхідне обладнання, вони споруджують свою вишку і починають бурити свердловину.

У перший час, незважаючи на всі старання, нафту знайти не вдалося. Втративши надію і терпіння, компаньйони відмовляються від цієї ідеї і продають Тагієву свої частки, таким чином, він стає єдиним власником землі. З властивими йому завзятістю і працьовитістю, Тагієв продовжує бурити свердловини, і незабаром на одній з них знаходить нафту. Син бідного шевця стає мільйонером.

При цьому Гаджи Зайналабдін Тагієв не загордився, не почав нерозважливо витрачати гроші заради власної примхи, а навпаки, став допомагати бідним, знедоленим, сиротам, немічним жінкам і вдовам. За те, що левову частку свого прибутку Тагієв віддавав на благодійність, розвиток і впорядкування Баку і всієї країни, він заслужив всенародну славу і повагу.

Отримуючи колосальні доходи, маючи у своїй власності ліси, млини і фабрики, великі рибні та нафтопромисли, маєтки в Ірані та Росії, Зайналабдін Тагієв залишався глибоко віруючою і щедрою людиною.

За його гроші були побудовані: залізниця, водогін, перша на Кавказі жіноча мусульманська школа у Баку, школи і мечеті, будівля драматичного театру, аптеки, фабрики. За його щедрого сприяння була створена служба пожежної охорони, здійснено ремонт мечетей на Кавказі, споруджено будинок медресе у Тегерані, була заснована школа садівників і садівників, упорядковано Бакинське кладовище, видавалися книги, отримували освіту мусульманські діти, талановита азербайджанська молодь вчилася за кордоном, після чого всі отримані знання обов'язково вкладалися у розвиток власної країни.

Текстильна фабрика, побудована Тагієвим в Баку, стала першим у своєму роді підприємством на Кавказі. І хоч випускати фабриці було дозволено лише сатин, вже через кілька років функціонування, продукція текстильної фабрики Тагієва користувалася популярністю у всіх мусульманських країнах світу. З неї робили покаянне одіяння паломники, що прямували у Мекку, Медину, Кербелу, Хорасан, її використовували при похованні померлих, оскільки тагієвський сатин ткали на фабриці доброго мусульманина руками правовірних.

Варто окремо відзначити заслуги Тагієва у перекладі Корану на азербайджанську мову. Всупереч опору місцевого духовенства, яке доводило, що не можна переводити Коран і "переінакшувати" таким чином зміст його слів, Тагієву все ж вдалося отримати у Багдаді офіційний дозвіл, і перекласти Коран на азербайджанську мову.

ТагиевЗейналабдін Тагієв отримав міжконфесійне визнання у своєму рідному місті. Вважаючи його найвпливовішою і найавторитетнішою людиною у Баку, до нього зверталися азербайджанці, вірмени, грузини, євреї та росіяни. Місцева преса називала його "​​гордістю мусульманства", а ісламські, вірменські, єврейські і російські благодійні товариства Баку обрали Тагієва почесним головою.

Більш того, Зейналабдін Тагієв був відомий і популярний далеко за межами своєї Батьківщини. Приміром, лише завдяки авторитету Тагієва, до початку війни у 1914 р. з Німеччини були вивезені до Росії співробітники російської дипмісії. Російській стороні офіційно було відмовлено у дозволі на евакуацію своїх підданих.

Цікавим фактом з життя Гаджи Зейналабдіна Тагієва є історія зі старою сокирою, яку він використовував, працюючи будівельником. Цю сокиру Зейналабдін Тагієв зберігав довгі роки. Він повісив її в одному зі своїх сейфів, прямо навпроти дверей, щоб відкриваючи її і, бачачи своє багатство, не забувати якою працею воно йому дісталося, пам'ятати про мінливість долі, щоб не стати зарозумілим.

Показовим прикладом патріотизму та глибокої духовності цієї людини є випадок, коли Гаджи Зейналабдіна Тагієва і його сім'ю більшовики виселяли з їх власного будинку. Тоді, звернувшись до членів сім'ї, Тагієв сказав: "Візьміть тільки особисті речі, все інше залишиться народу".

З приходом до влади більшовиків, у родини Тагієва було конфісковано майно. Останні роки великий азербайджанський меценат Тагиевпрожив на своїй дачі у Мардакянах, де і пішов із земного життя у 1924 р. Дізнавшись про смерть Зейналабдіна Тагієва, з усіх найближчих населених пунктів приїжджали люди, привозячи з собою всілякі продукти для поминального обіду, віддаючи, таким чином, належну повагу людині, яка присвятила благодійності та турботі про власний народ все своє життя.

Поховати себе Зайналабдін Тагієв заповідав біля ніг бакинського ахунда Моли Абутураба, оскільки, згідно із заповітом Гаджи, то, "що знав його мізинець, не знає і моя голова". "Тому я і заповідаю поховати мене біля його ніг", - було сказано у заповіті Зейналабдіна Тагієва.

Різні видання повідомляють, що Гаджи Зейналабдін Тагієв вклав у розвиток і процвітання своєї нації сотні мільйонів доларів, тоді ця сума становила більше 1 млн рублів золотом. За шляхетність вчинків і сердечну доброту народ назвав мецената "Ель-атаси", що у перекладі з азербайджанської означає "Батько нації".

Слід визнати, що фундамент подальшого прогресу Азербайджану був закладений шаленим працелюбом, добрим мусульманином, великим сином свого народу Зейналабдіном Тагієвим.

Варто також відзначити, що він є найбільшим меценатом Російської імперії. Жоден купець того часу не жертвував такі суми на благодійність, при цьому Тагієв був далеко не найбагатшим підприємцем у Росії.

Автор: Юлія Марченко, спеціально для ІА УММА
Новости партнеров
Loading...
Join
загрузка...
Ищите нас в соцсетях
Join
загрузка...