Та, що не опростоволосилася. Традиції

2017-01-30 15:22:00

Хіджаб. В арабській мові це слово має дуже багато значень, хоча всі вони в тій чи іншій мірі позначають захист, перешкоду, те, що покликане приховати щось від загального погляду.
У західному світі під хіджабом розуміють традиційну арабську жіноча головна хустка, виключно мусульманський символ.

Дехто каже: «Хіджаб - це чужа традиція! Це одяг східних жінок, а не українки!». І багато людей думають, що це дійсно так, тому варто зробити невеличкий екскурс в українську історію і розставити всі крапки над «і».

В українській культурі є багато чого вражаючого і дуже красивого. Одним із прикладів є традиція жіночого національного одягу, особливо головних уборів. Вони вражають своїм різноманіттям, палітрою яскравих квітів та декоративних елементів, але в той же час, жіночі головні убори були скромними і демонструють статус жінки і її гідність.

Жінкам ходити простоволосими, тобто «світити» волоссям було заборонено, і якщо жінка з'являлася в такому вигляді на людях, то соціум її засуджував. Вважалося, що така її поведінка може вплинути на всю громаду, хутір або село, тому це строго обмежувалося.

Традиційні головні убори заміжньої жінки повинні повністю закривати все волосся. Варто зауважити, що в той час дівчата часто виходили заміж, як тільки досягли статевої зрілості. Офіційні історичні джерела вказують вік 9-12 років. Це було нормальним явищем для всього світу.

Жінка не наважувалася показуватися на людях з відкритим волоссям, тому до нас дійшла велика кількість різноманітних традиційних нарядів. Найпопулярнішим головним убором всіх слов'янок є хустку. За старих часів були поширені прямокутні хустки на голову, за формою нагадують рушник - намітка, серпанок, перемітка. Ними покривали голову, а довгі кінці зав'язували на потилиці і опускали на спину. Зараз такий головний убір зустрічається в західних областях України.

Кибалку (хомля, хомевка) носили заміжні жінки. Це досить жорстка дуга, на яку жінки накручували волосся для того, щоб їх можна було укласти під традиційний головний убір - очіпок.

Очіпок (чепчик) - головний убір українок у вигляді легкої м'якої шапочки, що повністю закриває волосся. Зав'язувався він шнурком, який протягується в підшивку. Очіпок шили з однотонної або різнобарвної тканини. Над чолом робився горизонтальний підріз, так, що на лоб лягала гладка смужка тканини, а над нею збиралися численні збірки. Шнурок зав'язувався на потилиці. Для свят шили ошатні очіпки з парчі. На сході України носили очіпки з двома гребенями з обох боків голови, які нагадували за формою південноруський кокошник.

Поверх очіпка жінки одягали барвисті хустки, кінці яких зав'язувалися над чолом. На Черкащині жінки носили невеликі кольорові очіпки, поверх яких надягали прямокутні довгі пов'язки, зав'язані на потилиці, а довгі вишиті кінці їх звисали ззаду.

Подібні традиції жіночих головних уборів були поширені і в сусідніх країнах. Жінка завжди оберегалась від стороннього погляду, а її зовнішній вигляд (оздоблення) служило показником заможності і статусності сімейства.

Що ж таке традиційний в Україні жіночий головний убір, що не хіджаб ?! Одягаючи хустку і приховуючи те, що зобов'язав приховати Бог, хіба дівчина відмовляється від своєї національної ідентичності, від свого роду?! - Звичайно ж ні! Покриваючись, вона прикрашає себе скромністю, відроджуючи добру традицію предків. Слідуючи цьому, вона ніколи не сопростоволоситься!

Теги: хиджаб, ислам, мусульмане, женщина в исламе, головной убор, Украина, национальный костюм
Новости партнеров
Loading...
Join
загрузка...
Ищите нас в соцсетях
Join
загрузка...